Tłoczenie jest jednym z podstawowych procesów obróbki plastycznej, dzięki któremu możliwa jest produkcja detali o różnych, często nieregularnych kształtach. Tego typu produkty znajdują zastosowanie w branży motoryzacyjnej, elektrycznej czy maszynowej. Prawdopodobnie także twój zlew kuchenny został wykonany w ten sposób. A jak tłoczenie przebiega w praktyce?
Tłoczenie jest procesem obróbki plastycznej wykonywanym na zimno lub gorąco. Proces ten polega na kształtowaniu blach lub innych materiałów o niskim współczynniku pola przekroju do powierzchni poprzez ułożenie materiału pomiędzy dwoma połówkami narzędzia i przyłożenie do nich znaczącej siły przez prasę. Głównym celem tłoczenia jest przekształcenie, na przykład blach stalowych i aluminiowych, w przestrzenne przedmioty o różnych kształtach i formach.
Co potrzebujesz do tłoczenia?
Cały proces tłoczenia zazwyczaj odbywa się przy użyciu pras o różnym nacisku, takich jak prasy hydrauliczne, mechaniczne, pneumatyczne i serwo. Aby wytłoczyć element, maszyny muszą być wyposażone w odpowiednie narzędzia, zwane tłocznikami. Tłoczniki w sposób bezpośredni nadają kształt formowanemu detalowi. Podstawowe tłoczniki składają się ze stempla i matrycy, choć mogą również posiadać inne dodatkowe elementy. Matryca to dolna część tłocznik, która jest zazwyczaj nieruchoma. Z kolei stempel to główne narzędzie obróbki, które jest mocowane do suwaka prasy i w każdym cyklu wykonuje ruch dół – góra.
Tłoczenie – jak wygląda przebieg?
Proces tłoczenia rozpoczyna się od umieszczenia płaskiej blachy pomiędzy matrycą a stemplem. Następnie stempel wywiera siłę na blachę, która zostaje ukształtowana poprzez przekroczenie zakresu oddziaływań sprężystych i wejście w obszar odkształceń plastycznych. Zdarza się, że detal po przetłoczeniu blokuje się w matrycy – wówczas musi zostać zastosowana prasa lub narzędzie z wypychaczem, który ułatwi wyjęcie detalu.
Tłoczenie może być realizowane zarówno jako operacja niezależna lub jako część kompletnego procesu produkcyjnego, w którym detal w następujących po sobie operacjach zyskuje kolejne cechy użytkowe. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego materiału i oprzyrządowania, a także prasy o dobrych parametrach pracy można osiągnąć optymalny czas produkcji, który jest nieosiągalny, np. w obróbce wiórowej.
Podczas tłoczenia blachy mogą być stosowane różne techniki, w zależności od zamierzonego efektu. Stosuje się stemple i matryce o różnych kształtach, dociskacze mechaniczne lub sprzęgnięte z dodatkowymi napędami prasy, poduszki lub wypychacze hydrauliczne lub mechaniczne, a także wiele innych rozwiązań umożliwiających uzyskanie oczekiwanego efektu.
Prasy do tłoczenia
Hydrapress projektuje i produkuje prasy do tłoczenia, które znajdują szerokie zastosowanie w całym przemyśle, zarówno do obróbki blach jak i innych operacji wymagających użycia dużych sił. Nasze konstrukcje są najczęściej zbudowane z korpusów ramowych spawanych z blach i kształtowników stalowych oraz mogą być wyposażone w wyrzutniki i poduszki w stale dolnym jak i suwaku. Dzięki temu, możliwe jest realizowanie bardziej skomplikowanych procesów tłoczenia.
Tekst: ML