Kończymy realizację rozbudowanej instalacji transportowo-mieszająco-ważąco-dozującej do proszków i granulatów, a w ostatnim czasie dostarczyliśmy również projektowany na indywidualne zamówienie dozownik grawimetryczny do kurkumy. Zapraszamy do poświęcenia chwili i zapoznania się z tym jak działają.
Nasze urządzenia z serii DSH to wolumetryczne lub grawimetryczne dozowniki, które przeznaczone są do precyzyjnego dozowania materiałów sypkich np. w procesach wtryskiwania i wytłaczania tworzyw sztucznych lub przygotowania mieszanin w innych procesach produkcyjnych. Dozowniki DSH mogą działać jako niezależne urządzenia lub jako część większych instalacji.
Dozowniki wolumetryczne a grawimetryczne
Na początku wyjaśnijmy, że dozowanie materiałów może odbywać się na 2 sposoby:
- metodą objętościową (tzw. wolumetryczną),
- metodą wagową (tzw. grawimetryczną).
Urządzenia dozujące metodą wolumetryczną cechują się prostą budową i sterowaniem. Dzięki temu mogą być oferowane w stosunkowo niskich cenach. W metodzie objętościowej niezbędne jest wykonanie testów i prób na każdym dozowanym surowcu oraz określeniu zależności pomiędzy zadaną procentową wydajnością a rzeczywistą masą / objętością wydozowanego surowca. Na tej podstawie przygotowuje się wykres lub tabelę będącą w przyszłości punktem odniesienia dla operatora. W dozownikach wolumetrycznych można osiągnąć dobrą dokładność dozowania (z reguły do +-3%), choć nie tak wysoką jak w przypadku rozwiązań grawimetrycznych.
Dozowniki grawimetryczne posadowione są na tensometrach, dzięki którym sterownik otrzymuje sygnał zwrotny ile surowca ubyło ze zbiornika dozownika. Na tej podstawie sterownik na bieżąco koryguje wydajność dozowania poprzez regulację prędkości obrotów ślimaka. W zależności od wielkości dozownika, wielkości ziarna proszku lub granulatu oraz prędkości dozowania surowca możliwe są do osiągnięcia dokładności dozowania do kilku setnych grama.
Układy grawimetryczne określają realną wydajność dozowanego materiału poprzez weryfikację ubytku masy w jednostce czasu. Kontrola wydajności polega na porównaniu rzeczywistej wartości ubytku z wartością zadaną przez operatora. Na tej podstawie sterownik dokonuje obliczeń i koryguje prędkość silnika ślimaka. Proces ten powtarzany jest w trakcie dozowania setki razy dzięki czemu błąd się nie kumuluje, ale jest na bieżąco redukowany.
Dozowanie proszków a granulatów – w jaki urządzenie się zaopatrzyć?
Wybór między dozownikiem wolumetrycznym a grawimetrycznym zależy od możliwości finansowych klienta oraz jego potrzeb. Należy jednak też uwzględnić wybór od tego, czy surowiec jest w postaci granulatu czy proszku.
Typowy wersje do granulatów składa się z zbiornika zasypowego z pokrywą, zespołu napędowego (silnik krokowy lub motoreduktor z falownikiem) oraz cylindra i ślimaka. Ponadto dozownik może być posadowiony na ramie wsporczej, a sterowanie odbywa się za pomocą dołączonego sterownika.
Z kolei dozowniki do proszków wyposażone są w zbiorniki stożkowe, w których dodatkowo zamontowane jest mieszadło z napędem. Mieszadło przeciwdziała zawieszaniu się surowca wewnątrz zbiornika, dzięki czemu proszek jest dostarczany na ślimak w sposób ciągły, a dozowanie przebiega bez zakłóceń.
Tekst: ML