Reometr kapilarny, który znacie pod nazwą „Plastometr REO-100” jest produktem z blisko 20-letnią historią. Produkt doczekał się trzech generacji, w których systematycznie implementujemy nowe rozwiązania, wychodząc tym samym naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów. W ubiegłym roku reometr zyskał nowe sterowanie, które zapewnia łatwiejsze korzystanie z urządzenia.
Plastometr to urządzenie służące do pomiaru współczynnika szybkości płynięcia , który jest jednym z reologicznych parametrów tworzyw. Reometr umożliwia wyznaczenie wskaźnika masowego (tzw. masowy wskaźnik szybkości płynięcia MFR) oraz objętościowego (objętościowy wskaźnik szybkości płynięcia MVR). Wskaźniki szybkości płynięcia (zarówno MFR i MVR, zwane także MFI i MVI) mierzy się poprzez uplastycznienie tworzywa oraz jego przeciśnięcie przez kołową dyszę o znormalizowanych wymiarach.
Procedura rozpoczyna się od wsypania około 4-5 gram granulatu do urządzenia, a następnie wsypaną próbkę rozgrzewa się do zadanej temperatury. Po uplastycznieniu tworzywo wytłaczane jest przez dyszę pod określonym obciążeniem i w stałej temperaturze. W tym celu na tłoczku umieszcza się obciążniki w odpowiedniej konfiguracji. Czas próby zależy od rodzaju badanego materiału. Wynikiem jest wskaźnik określający objętość, dla MVF, bądź masę, dla MFR, uplastycznionego materiału, który wypłynie z dyszy w czasie 10 minut.
Od projektu magisterskiego do niezawodnego produktu
Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że reometr REO-100 był pierwszym urządzeniem tego typu zaprojektowanym w Polsce. Jego historia rozpoczęła się w 2002 roku na Politechnice Bydgoskiej (wówczas pod nazwą Akademia Techniczno-Rolnicza w Bydgoszczy). Urządzenie zostało zaprojektowane i zbudowane w ramach pracy magisterskiej o tytule „Analiza wskaźników przetwarzalności tworzyw sztucznych” pod kierunkiem naukowym prof. dr hab. inż. Marka Bielińskiego przez dwóch studentów: Mikołaja Kluczyka i Damiana Wełnowskiego – obecnego Prezesa Zarządu Hydrapress Sp. z o.o..
W 2003 roku, w oparciu o normę ISO 1133, firma Hydrapress wprowadziła na rynek pierwszy model handlowy Plastometru REO-100, który został dostosowany do potrzeb przemysłu przetwórstwa tworzyw sztucznych. Głównym celem przyświecającym projektowaniu wersji handlowej reometru było stworzenie urządzenia prostego w obsłudze oraz dostępnego dla małych i średnich firm z ograniczonym budżetem.
W ciągu 20 lat, na polskim rynku przetwórczym, Plastometr REO-100 przeszedł drogę od pionierskiego, aczkolwiek niszowego produktu do urządzenia popularnego, cenionego oraz popartego setkami referencji w całym kraju. – W pierwszych latach produkcji plastometr nie był powszechnie znany wśród rodzimych firm. Na początku, na targach Plastpol, goście odwiedzający nasze stoisko często zadawali pytanie: „Do czego przydatny jest taki plastometr?”. Po 20 latach nikt już takich pytań nie zadaje – wspomina Damian Wełnowski. Świadomość przetwórców w obszarze kontroli reologicznych właściwości kupowanych granulatów i regranulatów w ostatnich latach uległa ogromnej zmianie.
– Obecnie rozmawiamy o parametrach technicznych, warunkach handlowych, metodyce oznaczania wskaźników MFR i MVR oraz szkolimy kolejnych użytkowników naszego reometru. Jednocześnie cieszymy się, że mogliśmy przyczynić się do upowszechnienia plastometrów na rodzimym rynku – dodaje pan Wełnowski.
Obecnie liczne działania legislacyjne na poziomie krajowym, europejskim i globalnym zmierzają do wymuszenia powtórnego wykorzystania odpadów, w tym tworzyw polimerowych. Prognozy wskazują, że do 2040 roku ilość produkowanych na świecie tworzyw sztucznych ma zostać podwojona, a ilość tworzywowych odpadów trafiających do oceanów ma się potroić. Takie informacje przekazuje Polski Pakt Plastikowy w „Raporcie Opakowań Nadmiernych i Problematycznych”.
W obecnym czasie nie jesteśmy jeszcze na etapie, w którym producenci tworzyw sztucznych są zobligowani do stosowania regranulatu, lecz istnieje duże prawdopodobieństwo, że w najbliższej przyszłości ta sytuacja ulegnie radykalnej zmianie, dzięki tzw. „Plastikowemu Traktatowi” ONZ. Traktat ten będzie pierwszym w historii aktem prawnym ONZ wymuszającym realne działania w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczeniu środowiska plastikiem. W związku z tym rysuje się perspektywa, że rynek zostanie zasypany ogromną ilością recyklatu, który będzie obligatoryjnie wykorzystywany nie tylko w produkcji produktów prostych, ale także bardziej zaawansowanych, m.in. w motoryzacji.
W celu utrzymania właściwej jakości wykorzystywanego w produkcji regranulatu niezbędne będzie badanie każdej dostawy surowca pod kątem właściwości reologicznych i innych. Z tego względu niezbędne stanie się posiadanie urządzeń typu plastometr / reometr w zakładach produkcyjnych i to w różnych jego częściach.
Nowsza, lepsza, bardziej wydajna wersja reometru
Najnowsza wersja reometru została ponownie udoskonalona. Plastometr został wyposażony w nowy panel dotykowy HMI oraz bardziej rozbudowane oprogramowanie. Ekran jest teraz większy – ma rozmiar 7” zamiast dotychczasowych 4,3”. Raporty z badań można obecnie przeglądać bezpośrednio z panelu reometru, bez konieczności korzystania z komputera. W trakcie badania metodą objętościową (metoda B), urządzenie generuje wyniki na bieżąco, na podstawie przebytej przez tłoczek drogi. Dodatkowo dodaliśmy możliwość tworzenia profili użytkowników, które mają różne poziomy dostępu, m.in. dostęp dla operatora i technologa. Rozszerzyliśmy również ofertę o obsługę normy ASTM 1238 czy podwyższone temperatury pracy, aż do 400°C (opcjonalnie).
Dlaczego warto wybrać Plastometr REO-100 od Hydrapress?
- Najlepsza relacja jakości do ceny
- Prosta i intuicyjna obsługa
- Kompaktowość produktu
- Niezawodny serwis producenta
- Film instruktażowy w zestawie
- Wsparcie posprzedażowe
- Wysoka dokładność wyników
- Długa żywotność
- 20 lat doświadczenia na rynku polskim
Tekst i foto: ML